101 sini-must-valget elamust Endlas

Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva alustas elamusretkeliste seltskond Endla looduskeskuse eest, Endla looduskaitseala piiril Tooma külas, ajaloolise sookooli hoones. Ilm ei olnud küll nii krõbe kui möödunud aastal, kuid talve ning lund jagus rabadesse omajagu. 
Ei olnud vihm ega plusskraadid lumevaipa ning jääkatet laugastelt sulatanud, ka lumeinglite tegemiseks olid olud head.

Räätsad jalas, sini-must-valged maalingud nägudel, asuti kolmes grupis rajale: kaks gruppi tegid looduskaitsealal pikema tiiru ning üks grupp võttis ette põhirajast veidi lühema distantsi. 

Looduskeskuse kõrvalt viis värav Tooma hobusekasvanduse territooriumile, kus rappa suunduvad matkajad võisid imetleda kauneid tõutraavleid. Hobuselembesemad kõndijad said patsutada kümneid pehmeid ninasid ja uhkeid lakkasid. Õhku jäi ka küsimus – mis on sarnast hobustel ja kobrastel Endlas?

Pisikesest metsatukast läbi minnes jõudsimegi juba Männikjärve rabasse, kus muidu on täitsa olemas ka korralik laudtee. Kuid eks räätsamatka mõte ongi käia seal, kuhu muidu uudistama minna ei saa. Nii ei sammutudki vaatetornini mööda laudteed, vaid keerati rajalt maha täitsa rappa. Mõni julgem, kes oli räätsadest loobunud, näitas ilmekalt, et räätsadeta vajus jalg pehmel märjal pinnasel kohati kuni põlveni lumme. Räätsad aga olid pehmel pinnal kõndimiseks ideaalsed.

Üsna kiirelt jõudis kätte ka esimene peatuspunkt Männikjärve raba vaatetorni juures. Seitsme meetri kõrgusest vaatetornist paistis kätte kogu 210 ha suurune Männikjärve raba, kus laukaid on kokku üle 120e. Vaatetornis kaeti esimene pidulik laud, kus kostitati Carmolisega tee ja hõõguva Põltsamaa glögiga. Suu tegi magusaks Kalev ning soolase ampsu eest olid hoolitsenud tublid vabatahtlikud: kätel kanti rabasse ka kiluvõileivad, mis on alati vabariigi aastapäeva retke krooniks.

Rabamaastikule pakkus vaheldust mets, mis on rabade kõrval Endla looduskaitseala suurimaks väärtuseks: kaitseala territooriumist on 53% kaetud metsaga, 38% moodustavad sood, millest 90% on rabad. Raja ääres võis silmata koguni mitut Tooma soojaama vaatluspunkti. Metsaalune oli kohati üsna kevadine, kuid valged rabaväljad tuletasid meelde, et endiselt on veebruar. Isegi jääpraginata üle järvejää lõikamine oli täitsa võimalik. Mitmekesises looduses seigeldes said ära söödud kõik kiluvõileivad, Kalevi kommid ning päeva jooksul minimaalseks peetud 10 000 sammu said kiirelt täis.

Sini-must-valgele retkele oli vabariigi terviseks liikuma tulnud 151 sünnipäeva tähistajat. Kokku kogusime 1748 elamuskilomeetrit. Parimate kostüümide eriauhind läks seekord 3 sini-must-valgele seale, keda loodame jälle peale vastlapäeva elamusretkedel kohata!

The North Face ja Elamusretked kutsuvad järgmiseks juba 30. märtsil Soomaa elamusretkele. Vaata täpsemalt, võta sõbrad ühes ning pange ennast retkele kirja: https://www.elamusretked.ee/elamusretked-2019/soomaa-elamusretk

Endla elamusretke pilte vaata siit!

Tagasi uudistesse