Elamused läbipaistvatelt rabalaugastelt

2017. aasta esimene elamusretk viis retkelised Nätsi-Võlla rabasse. Nagu hooaja alguses välja hõigatud, toimuvad sel aastal retked kahel päeval – seega nautisime raba nii laupäeval, 14. jaanuaril kui ka pühapäeval, 15. jaanuaril.
Kokku osales Nätsi-Võlla raba elamusretkel 68 huvilist, matk oli mõlemal päeval ca 12 km ja 3,5 tundi.

Elevus oli õhus juba enne nädalavahetust. Ilm oli püsinud nulliringis ja mõne kraadiga miinuses. Oli teada, et lund on rabas küllaltki vähevõitu. Aga kas talve on olnud piisavalt, et saab kuiva jalaga mätaste vahel patseerida ja ka rabalaugastele astuda?

Alustasime matka Pärnumaal, Kalli külas. Esialgu sammusime mööda põlluteed ja enne rabasse jõudmist saime üpris lähedalt lehmakarja uudistada. Raba veeres panime räätsad jalga ja jätkasime teekonda hõreda metsa vahel, mis järk-järgult taandus. Märkamatult olimegi avarate vaadetega rabaväljal.


Meie ees laius Eesti suurim terviklik rabalaam – Nätsi-Võlla raba. Soo siin piirkonnas hakkas tekkima juba 10 tuhat aastat tagasi, selle tõendiks on raba pea üheksameetrine turbakiht. Kogu rabamassiivi pindala on 11 tuhat hektarit, seega võib arvata, et eriti suurt osa rabast me uudistada ei jõudnud :) Meie jalutasime raba põhjapoolses osas, mida kutustakse Nätsi ehk Neitsi rabaks. Rabamassiivi lõunapoole jääva Võlla raba lagedad avarused jäävad mõneks teiseks korraks!

Nätsi raba on väga laukarikas ja sellest talvisest võlust saime täieliku ülevaate. Esimeste laugasteni jõudes tegid julgemad kohe proovi – kannab siis või ei kanna? Kandis! Ja korralikult kandis! Laukad olid kaetud kenakese jääkihiga, vähemalt 10 cm. Sai ka läbipaistvast kaanest läbi piiluda ja jää all kulgevaid õhumulle jälitada.


Just selle tõttu on talvel rabas eriti lahe käia – satud tõepoolest kohtadesse, kuhu muidu ei pääse! Ilmataat oli sillutanud meile tee üle raba ja Kunnari eestvedamisel uudistasime mõnuga selle laugaste ja saarekeste talvist eluolu.

Kosutuseks tegime kaks pikemat pausi – Kalevi kommid ja küpsised, Põltsamaa glögi ja tee Carmolise tilkadega kosutasid imeliselt ja maitseid hää! Retke lõpus, nagu ikka, said kõik kõhud sooja suppi täis ja kodu poole asudes oli taas hinges rõõm ilusast aktiivsest päevast!


Vaata retke elamusi läbi fotosilma: http://elamusretked.ee/pildid

Elamusretked ja The North Face kutsuvad järgmistele talvistele räätsaretkedele juba 24. veebruaril Kakerdaja rabasse ning 18. ja 19. märtsil Loosalu rabasse.


Tagasi uudistesse